Autorskie projekty    Nasze multimedia    Prace uczniów    Materiały do pobrania    Napisali o nas

Noc naukowców [marzec 2011]

„Projektor - wolontariat studencki” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Jego cele to:

Noce naukowców

 

  • wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach.
  • inspirowanie dzieci i młodzieży do twórczego rozwoju poprzez udział w przygotowanych i prowadzonych przez studentów projektach edukacyjnych.
  • wzbogacenie oferty edukacyjnej i wychowawczej szkoły

W programie mogą wziąć udział wszystkie szkoły z miejscowości o liczbie mieszkańców poniżej 20 000 mieszkańców. W ramach programu grupy studentów-wolontariuszy (od dwóch do pięciu osób) realizują przygotowane przez siebie projekty edukacyjne rozwijające wiedzę, umiejętności oraz zainteresowania dzieci i młodzieży. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności: mogą to być np. zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe, informatyczne, teatralne lub lingwistyczne.
Projekty prowadzone są w czasie wolnym od zajęć w trakcie roku szkolnego oraz w wakacje   i ferie. Szkoła zapraszając wolontariuszy, udostępnia im miejsce do prowadzenia zajęć, służy pomocą merytoryczną i organizacyjną. Aby wejść do programu szkoła musi  wybrać Szkolnego Koordynatora Projektu i zarejestrować szkołę w internetowej bazie projektów.

Następnie szkoła analizuje ofertę projektów edukacyjnych, przygotowanych i realizowanych przez studentów-wolontariuszy. Jeśli szkoła znajdzie wśród ofert tę, która jej odpowiada, kontaktuje się z liderem grupy wolontariuszy w celu omówienia szczegółów realizacji projektu. Szkoła nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją projektu.

       Pierwszym przedsięwzięciem zrealizowanym przy pomocy studentów-wolontariuszy  z „Projektora” był ich udział w zorganizowanej przez naszą szkołę Nocy Odkrywców.

Podczas Nocy uczniowie naszej szkoły wcielili się w studentów , otrzymali indeksy i rozeszli się do sal, które zamieniły się w sale wykładowe. Było bardzo dużo śmiechu, jak i praktycznych ćwiczeń. Tej nocy zostały przeprowadzone  następujące zajęcia:

 

  • Roboty LEGO –  zrealizowali projekt w ramach akcji Młody Nobel, który miał na celu zapoznanie dzieci ze współczesnym światem mechatroniki i robotyki wykorzystując roboty LEGO.
  • Na tropie przestępcy  - w ramach programu MŁODY NOBEL odbyły się zajęcia  z kryminalistyki. 

Kryminalistyka to nauka, która mówi o tym, w jaki sposób wykryć przestępstwo i osobę, która je popełniła. Jest wykładana głównie na uniwersytetach i w szkołach policyjnych. Nie oznacza to jednak, że przedstawianie dzieciom i młodzieży w specyficzny, dostosowany do danej grupy wiekowej, sposób poszczególnych metod wykrycia przestępcy nie ma sensu... W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, choćby dlatego, że już od najmłodszych lat dzieci oglądają rozmaite seriale detektywistyczne, w których mówi się również o kryminalistyce mimo, że czasem nie nazywa się rzeczy po imieniu.
Kryminalistyka już dawno przestała być wiedzą tajemną, znaną wyłącznie ekspertom, policjantom czy naukowcom. Coraz częściej pojawiają się młodzi pasjonaci zainteresowani możliwościami kryminalistyki, żądni wiedzy, poszukujący odpowiedzi na pytania: w jaki sposób na podstawie pozostawionego włosa czy śladu obuwia można ustalić sprawcę danego przestępstwa. Jednocześnie kryminalistyka to w czystej postaci wiedza naukowa, oparta na obliczeniach, niezwykle dokładnych badaniach i pomiarach, oparta w znacznej części na technice i rozwijająca się wraz z udoskonalaniem istniejących czy wynajdywaniem nowych technologii. To właśnie z tego powodu warto się nią zainteresować już od wczesnych lat życia. Podczas zajęć z kryminalistyki, realizowanych w ramach akcji „Młody Nobel”, ich uczestnicy – dzieci i młodzież, poznawali tajniki daktyloskopii (nauki o odciskach palców), traseologii (nauki o śladach stóp, butów, opon samochodowych itp.). Uczyli się także tego, w jaki sposób Policja powinna zabezpieczyć miejsce przestępstwa, co można wyczytać z rozbitej szyby czy kawałka szkła? Zajęcia przeplatały teorię z praktyką, a to głównie dzięki specjalistycznemu sprzętowi kryminalistycznemu, w który wyposażeni są prowadzący warsztaty. Każdy z uczestników mógł m.in. samodzielnie pobrać własne odciski palców, wyliczyć własny wzrost na podstawie długości swojej stopy, poudawać przez chwilę ofiarę zabójstwa czy policjanta zabezpieczającego miejsce takiego przestępstwa, a nadto przyjrzeć się „pokazowi tłuczenia szyby”. Oczywiście wszystko z zachowaniem środków ostrożności. Przeprowadzano także symulacje rozpraw sądowych, podczas których uczestnicy warsztatów wcielali się w role bohaterów procesu karnego, w którym fachowo prezentują m.in. swoje ustalenia oparte na zdobytej w trakcie warsztatów wiedzy kryminalistycznej. Podczas kolejnej Nocy Odkrywców dzieci mogły poznać, Jak wygląda praca biotechnologa „od kuchni”? Studentki z tytułem inżyniera biotechnologii rozwiewały wszelkie wątpliwości, dotyczące tego tajemniczego kierunku, prezentując przy tym efektowne eksperymenty. Z naukami ścisłymi uczniowie zetknęli się też na warsztatach z chemii i fizyki. Z sali dobiegały okrzyki zachwytu na widok doświadczeń z wystrzeloną przez całą długość pomieszczenia butelką, czy piany pokrywającej sufit w roli głównej.

Podczas warsztatów z informatyki, wolontariusze prezentowali twórcze wykorzystanie komputera, specjalnych programów i nowoczesnych urządzeń do kreowania muzyki          i obrazu. Był i czas na praktykę - każdy uczestnik mógł sprawdzić się w roli DJ’a czy grafika i udało się nawet stworzyć wspólny fragment utworu! Fakt, że możliwości współczesnej techniki są zniewalające potwierdziły także zajęcia o nowoczesnych kontrolerach w grach video. Starsi uczestnicy z nutą wzruszenia porównywali zasłużone pady i kartridże do Pegasusa ze współczesnymi padami oraz płytami, którymi obecnie się operuje. Uczniowie mieli również okazje, zmierzyć się w pojedynku gitarowym, wykorzystując specjalistyczne kontrolery.

Wszystkie prowadzone przez wolontariuszy warsztaty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów nie tylko z naszej szkoły. Również nauczyciele byli bardzo zadowoleni i co ciekawe, nie tylko bacznie przyglądali się warsztatom, ale także czynnie brali udział w wielu ćwiczeniach przygotowanych przez wolontariuszy.

Indeksy „Młodych Odkrywców” podpisane przez wykładowców, zaliczenia zdobyte, certyfikaty wręczone! II Noc Odkrywców minęła w szybkim tempie i możemy ją już tylko mile wspominać.right © 2008 "PROJEKTOR - wolontariat studencki".

W tym roku w maju 2011 ponownie zaprosiłam studentów.

Studenci uświetnili swoimi zajęciami pod nazwą „Ale cyrk” nasz coroczny Festyn Rodzinny. Dzieci uczyły się żonglować, puszczały bańki mydlane rozmiaru xxl, miały malowane twarze. Bardzo dużo emocji dostarczyła dzieciom zabawa z chustą animacyjną.

Anna Sapor

 

Ochrona Danych Osobowych

   Fotografie i filmy

   Przeglądy teatralne

  Zespół flażolecistów

  Nordic Walking Unity

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies celem dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Akceptuję stosowanie ciasteczek na tej stronie.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk